Öğrenme ortamında, aldığınız dersleri siteler başlığına tıkladığınız görürsünüz. Bu derslere tıkladığınızda ise solda Araçlar menüsü sıralanır. Ders Ana Sayfanız, “Genel Bakış” “Ders İzlencesi”, “Ders İçeriği”, “Kısa Sınav ve Testler”, “Duyurular” ve dersinizin şubesi bulunuyorsa “Şube Bilgisi” bileşenlerini içerir.

Aynı zamanda görüntüleyebileceğiniz bir “Takvim” ve bir konuyu tartışabileceğiniz “Forum” gibi farklı menüler de mevcuttur. Bu araçlar dersinizin yapısına, etkileşim türüne, diline ve işleniş şeklinde göre eğitmeniniz tarafından belirlenir.

Genel bakış sekmesine tıklayıp ders bilgi ekranından dersle ilgili genel bilgi edinebilirsiniz ve son duyuruları görebilirsiniz.

 

Ders izlencesi sekmesine tıklayıp ders bilgi, öğrenciden beklentiler, etkinlikler, değerlendirme, yasal uyarı ve telif hakları ve destek vb. bilgileri okuyabilirsiniz.

Ders İçeriği bölümüne tıklayıp dersle ilgili okuma, izleme etkinlikleri vb. yapmanız gereken etkinlikleri gerçekleştirebilirsiniz.

Dersinizin ara sınav ve/veya dönem sonu sınavı çevrimiçi olarak gerçekleştirildiğinde “Kısa Sınav ve Testler” bölümünden aktif sınavlarda sınavınızı bulabilirsiniz. Eğer aktif bir sınav yoksa ekranınız aşağıdaki gibi olacaktır.

Dersle ilgili tüm duyurularınız “Duyurular” bölümünde yayımlanır. Dersle ilgili bir duyuru yapıldığında sağ üst köşedeki duyuru işaretine bildirim gelir. İlgili işarete tıkladığınızda duyurunuza gidebilir ve ayrıca ilgili duyuruya “Duyurular” bölümünden ulaşabilirsiniz.

Dersiniz şubelere ayrılmış ise ders aracınızda “Şube Bilgisi” bölümü bulunur. Şubenizi öğrenmek için Şube Bilgisi sekmesine tıklamalısınız. Hangi şubede iseniz sağ sütunda “bu şubedesiniz” ibaresi bulunacaktır.