Önceki dönem verdiğim Ders içeriklerini nasıl aktarabilirim?

Ders içeriği aracı ders içeriklerinizi IMS Common Cartridge biçiminde ders içeriğinizdeki etkinlikler (ödevler, forum başlıkları, kısa sınav ve testler, soru havuzları gibi) ya da kaynakları (dosyalar, url bağlantıları gibi) tek bir dosya halinde içerik paketi olarak indirebilmenize imksan sağlar.

Eski Sakai CLE ortamına giriş yapın.

Tarayıcınızdan http://10.1.40.152:8080/portal adresine YaşarID bilgileriniz ile giriş yapın.

Aktarmak istediğiniz geçen döneme ait dersinizi seçin.

Dersinizin “Ders İçerikleri (Lessons)” aracına tıklayın.

Ders İçeriklerine (Lessons) gidin.

Dersinizin araç menüsünden “Ders İçeriklerini (Lessons)” tıklayın.

Diğer Araçlar sekmesinden, Dışa Aktar CC’e tıklayın

Ders İçerikleri başlığı altında yer alan Diğer Araçlar açılır menüsünden Dışa Aktar CC bağlantısına tıkladığınızda IMS Common Cartridge dosyasına aktarma penceresi açılacak.

Arzu ettiğiniz seçenekleri belirtip İndir düğmesine tıklayın.

Açıklama:

  • Eğer dersinize ait sınav/test ya da bağlı olduğu soru havuzları mevcut ise Tek bir soru bankası olarak kullanabileceğiniz tüm soru havuzlarını dahil edin seçeneğini işaretleyin.
  • Diğer seçenekleri Sakai CLE aktarımları için seçmeniz gerekmemektedir.

 

Ders içeriklerimi yeni sisteme nasıl alabilirim?

Eğitmenler önceki adımda belirtilen şekli ile eski sistemden aldıkları eski ders içeriklerine ait IMS Common Cartridge (.imscc) dosyasını yeni oluşturdukları ders sitelerine aktarabilirler.

Öncelikle, aktarmak istediğiniz ders için http://sakai.yasar.edu.tr/ üzerinde sitenizi oluşturduğunuzdan emin olun.

Geçmiş dönemden bir dersiniz ve içeriklerinin aktarımı için mutlaka yeni dönem için dersi açımış olmalı ya da proje sayfası tanımlamış olmalısınız.

Ders İçerikleri aracına gidin.

Diğer Araçlar sekmesinden, İçe Aktar CC/CP’e tıklayın.

Ders İçerikleri başlığı altında yer alan Diğer Araçlar açılır menüsünden İçe Aktar CC bağlantısına tıkladığınızda IMS Common Cartridge dosyası yüklemenize imkan sağlayacak pencere açılacak.

Gözat düğmesine tıklayın.

Açılan pencereden “Göz at” düğmesinden daha önce indirmiş olduğunuz geçmiş döneme ait bilgisayarınızdaki ders içeriği paketini bulup yüklemek için seçin.

İçe Aktar düğmesine tıklayın.

İçe Aktar düğmesine tıklayarak IMS Common Cartridge dosyasının (.imscc) sitenize aktarımını bekleyiniz. Dosyanın büyüklüğüne göre yükleme uzun sürebilir.

Açıklama:

  • Metin öğeleri, görüntülenen metin olarak değil, metin dosyalarına bağlantılar olarak içe aktarılır. Eğitmenler, metin içeriğini kopyalayıp öğe metin kutusuna yapıştıabilir.
  • Gömülü resimler, ses ve video dosyaları içe aktarılır ancak içe aktarma işlemi aracılığıyla görüntülenmez. Dosyalarınız Kaynaklar klasörüne aktarılır. Görüntüleri, sesi veya videoyudilediğiniz şekilde aktarımdan sonra düzenleyebilirsiniz.
  • Bağlantılı tüm Forumlar, Ödevler ve Testler, yeni sitenin Forumlar, Ödevler ve Kısa Sınav ve Testler araçlarında içe aktarılır.
  • Tüm “gerekli” ve “Tüm Ön Koşullar Tamamlanana Kadar Öğeyi Gösterme”gibi sayfa özellikleri, içe aktarılan öğelerden kaldırılır. Öğelerin bu yönü ile yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.
  • Geçmiş döneme ait öğrenci yorumları ve öğrenci sayfaları içe aktarılan pakete dahil değildir.